Kladivák - Temnota z Pressburgu

Temnota z Pressburgu
Kladivák I.

Pressburg sa začne topiť v krvi a popole a Kladivák musí čeliť vlastnému osudu...

Pressburg. Temné mesto, kde platí len jeden zákon – zákon silnejšieho. Mesto, kde žijú len lovci a ich korisť. A on je lovec. Tvrdý chlap, doslova kovaný z ocele – Kladivák. Svojou Rukou a obrovským arzenálom je pripravený trhať nepriateľov na kusy. Ľudia umierajú, nepriateľov pribúda, nábojov má však dosť. Nebojí sa, smrť nie je to najhoršie, čo v živote videl. Ale keď tajný Rád Majstrov prebudí ozajstnú temnotu, mesto zachváti divoký boj.

Kladivák: Temnota z Pressburgu je kniha od Janka Išu, ktorá vyšla vo vydavateľstve Artis Omnis. Uzrela svetlo sveta pri krste na Bibliotéke 12. novembra 2016.

.

Kladivák

Prečítaj si ukážku a objednaj si knihu

Temnota z pressburgu - Obálka
Chlapa robí chlapom jeho slovo. A zbraň.

Zoznám sa s Kladivákom. Zjazvený ksicht, prerazený nos a  hromada zbraní. Na prvý pohľad drsný chlap... no vo vnútri je to naozaj drsné, nezastaviteľné hovädo...

Ukážka: Prečítaj si prvú kapitolu ZADARMO
formát PDF
Objednaj si Temnotu z Pressburgu
na Martinus.sk

Povedali o Kladivákovi

Juraj Červenák
Juraj Červenák
Najúspešnejší slovenský autor fantasy a dobrodružných kníh, známy sériami ako Čierny Rogan, Kapitán Báthory či Stein a Barbarič

Na slovenský knižný trh zamorený motivačnými banalitami, polodementnými vzťahovkami a zúfalo nefungujúcimi pokusmi o hlbokomyseľné generačné výpovede prichádza ďalšia ostrá, chlapská žánrovka od zaslúženého víťaza Martinus Ceny Fantázie. Janko Iša vám rozbije hubu a natrhne riť a vy mu za to ešte poďakujete.

Peter Adamecký
Peter Adamecký
autor bestsellerov Piešťanská spojka (I. − II.) a Vyznávač

Boli to časy, keď ste vstúpili do krčmy a hneď ste zacítili známu vôňu odstáteho piva a čpavkový puch z pootvorených dverí záchodu. Časy, keď výčapníci nosili špinavé plášte pôvodne bielej farby a keď sa na vás pozreli, tak ste mali pocit, že vám strčia hlavu do drezu s hrkotajúcimi krígľami a budú ju tam držať, až kým sa vám pľúca nenaplnia odpornou zmesou vody a zvyškov hnusného piva. Časy, keď ste v Bratislave stretávali ľudí, ktorí nevyzerali, že sú z tohto sveta a ani sa tak nesprávali.

Keď ste v noci išli po nábreží Dunaja - ešte skôr, ako ho developeri zasrali sklenými búdami, kde predávajú šťanky s názvom domáca limonáda za 10 eur - tak ste cítili, že v tomto meste vám pod nohami pulzuje ďalší temný prúd, ktorý sa občas prederie na povrch a vyvrhne niečo neprirodzené a desivé. Potom ste radšej pod rozbitými pouličnými lampami zrýchlili krok a obzerajúc sa za seba, unikali z temnoty k známym miestam v márnej nádeji, že vám to pomôže...

Aj o tomto je skvelá kniha Janka Išu a určite stojí za prečítanie.

Mark E. Pocha
Mark E. Pocha
autor románu Krajina kanibalov

Janko Iša je doslova kus literáta, ktorý vie, o čom píše. Na scéne je už nejaký ten piatok ako poviedkár, a svojím debutovým románom zasiahne čitateľa razanciou vrhnutého kladiva rovno medzi oči. Ak máte slabosť pre dynamickú akciu, efektnú brutalitu a silácke hlášky, táto kniha vás dostane do kolien.

Petr Schink
Petr Schink
knihovník a autor románov Století páry, Jak lvové a Vylévaní krve

Kladivákův stisk z vás vymačká poslední kapky adrenalinu do svého odpoledního čajíku a tuhé pecičky vaší čtenářské sebeúcty vyplivne na podšálek. Nebraňte se. Tohle je čirý akční brak a parádní jízda. Bez cukru, s kapkou mléka.

Lucia Lackovičová
Lucia Lackovičová
autorka, recenzentka a spoluorganizátorka Martinus Ceny Fantázie

Tým, ktorí sledujú slovenskú fantastiku, Janko Iša nie je neznámy. Ani Kladivák. Rovnomenná poviedka vyhrala súťaž Martinus Cena Fantázie 2015 a aj Cenu Béla za najlepší horor. Obe oprávnene.

Napriek Sin City kulisám hrdina nie je Marv a napriek “špeciálnej” ruke nie je Hellboy. Je, skrátka, Kladivák. Osamelý vlk, ktorý nikam nepatrí. Jeho revírom je Pressburg - naše malé mesto hriechu so zničeným hradom, fajnovým starým mestom, panelovou džungľou a tajomným podzemím. Spojenie s ľudskosťou zastupuje Sára - kamarátka z detstva, aktuálne nóbl prostitútka.

Kniha je rozprávaná v ich-forme. Hlavný hrdina nás takto necháva nahliadnuť pod povrch a pochopiť svoje videnie udalostí a skazenosti, z ktorej vychádza aj záporák ako hrdina.

Na Kladivákovi najviac zaujme osobitý a vycibrený štýl rozprávania, ponurá atmosféra, ale aj nadhľad a akýsi prirodzený, ľahký rytmus, ktorým ubiehajú jednotlivé scény a kapitoly. Kniha je preto mimoriadne čítavá a pred očami vytvára ponurý a súčasne svieži film.

Kladivák je strhujúcou cestou do útrob Pressburgu a do duše jedného osamelého bojovníka proti... proti všetkým.

Lucia Lackovičová
Fantasy-svet.cz
recenzia

Kladivákova Temnota z Pressburgu má štýl, no predovšetkým ponurý akčný príbeh nesúci v sebe prvky mnou spomenutých knižných sérií: čierny humor, drsné hlášky, ojedinelé situácie, domáce reálie, k tomu trochu irónie a všade prítomného klišé...

Prečítaj si celú recenziu

Autor Janko Iša

Janko Iša - 2016
Janko Iša - 2016
Všetci hrdinovia z jeho príbehov majú jednu vec spoločnú - Naozaj existujú...

Janko Iša (1985) pochádza z Bratislavy, kde žije, pracuje a píše. Vo svojich príbehoch holduje dynamike, akčnosti, drsnému humoru či irónii. Román Kladivák: Čierny kráľ je druhým knižným pokračovaním tohto obľúbeného hrdinu. Jeho prvý diel a zároveň debutový román Kladivák: Temnota z Pressburgu (2016) voľne nadväzuje na poviedku Kladivák, ktorá vyhrala súťaž Cena Fantázie 2015 ako aj Cenu Béla 2015 za najlepšiu hororovú poviedku.

Autor si svojich fanúšikov získal práve akčnými príbehmi z rôznych svetov, ktoré publikoval v niekoľkých poviedkových zbierkach. Poviedka Medzi Regálmi (2012) získala Cenu Béla a vyšla v zborníku Fantázia 2012, do češtiny preložené poviedky Kšeft a Revize jízdenek vyšli v Knihe bolesti (2013), Bratislavský upír v zbierke Fantastická 55 (2013), poviedka Manifest v hororovej knihe Na hroby (2014), Beštia v internetovom časopise Howard (2015), Kladivák v zborníku Fantázia 2015 a westernová poviedka Peklo v Montane sa nachádza v zbierke Zombie Apokalypsa (2016). Poviedka Setři mě, ktorú napísal s Honzom Vojtíškom, vyšla v knihe Sešívance (2018) a celé to uzatvára najnovšia poviedka Hriešnik v zbierke Slovensko komické (2021).